کانوایر ها یا نوار نقاله ها تجهیزات مکانیکی بسیار مفیدی هستند که در همه ی ابعاد صنعتی کاربرد فراوانی دارند. امروزه دامنه استفاده از کانوایرها از صنایع معدنی، پتروشیمی، نفت و خودرو و  … گسترده است. در تمام زمینه های انتقال محصول می توان به شکل جدی حضور کانوایر ها را لمس کرد. در صنایع دارویی، شرکت های مونتاژ قطعات و انتقال مواد حفاری شده از معادن همه و همه از نوار نقاله های متنوع بهره می برند. یکی از اصول بنیادین در خطوط و برنامه های اتوماسیون صنعتی کانوایرهایی هستند که با سنسورها و ویژن های مختلف مجهز می شوند.

انواع مختلف نوار نقاله

 • کانوایر تسمه ای یا لاستیکی
 • کانوایر رولیکی یا غلتکی ثقلی
 • کانوایر زنجیری
 • کانوایر غلتکی موتوری
 • کانوایر صفحه ای
 • کانوایر باربر سقفی
 • کانوایر قاشقی یا ملاقه ای بالابر
 • کانوایرهای شکم دار مخصوص خطوط حمل بار

دلایل استفاده از تسمه نقاله در صنایع مختلف

 • جابجایی محصولات از نقطه ۱ به ۲ برای جلوگیری از اتلاف زمان یا کاهش حرکات لیفتراک و غیره.
 • حمل محصولاتی که برای جابجایی به صورت دستی بسیار سنگین هستند.
 • جابجایی همزمان یک محصول در حالی که اپراتورها روی آن کار می کنند (یا به مونتاژآن اضافه می کنند). مانند یک نقاله مونتاژ نهایی در یک کارخانه اتومبیل
 • تحویل محصولات به یک روبات برای انجام عمل بعدی یا دریافت محصولات از یک روبات
 • برای ذخیره سازی محصولات بین ایستگاه های فرایندی یا در ایستگاه نهایی فرآیند
 • برای جلوگیری از صدمه دیدن کارگران و محصولات تولیدی به سبب انجام کارهای تکراری
 • برای توالی بین ایستگاه های تولید، یکپارچه سازی خط تولید و پیوسته سازی ایستگاه های آن

نوار نقاله یکی از انعطاف پذیر ترین انواع تجهیزات صنعتی هستند و در صورت تشخیص درست موقعیت کاربری و نصب صحیح می توانند به طور چشمگیری بهره وری ، کارایی و ایمنی را بهبود بخشند.

انتخاب نوع مناسب کانوایر

 1. ما به طور معمول با اطلاعات اولیه محصول شروع می کنیم. درک ما از نقش موثری که تسمه نقاله انجام می دهد برای طراحی بهینه مفید است. آیا قطعات متحرک، ذخیره سازی آنها، ترتیب و توالی مجدد آنها یا فراهم کردن سطح اتوماسیون کار در محل کار مشخص شده است؟ با توجه به این عوامل، می توانیم از انواع مختلف نوار نقاله های موجود استفاده کنیم و ببینیم کدام یک می توانند کار را به شکل بهینه انجام دهند و بهترین مزایا را ارائه می دهند.
 2. در این ایستگاه بایستی به سراغ بررسی محدودیت های انتقال به کمک کانوایر مورد نظر برویم. فضای موجود در محیط های تولید می تواند اولویت واقعی داشته باشد. اگرچه کانوایرها می توانند بهره وری زیادی را به آنها اضافه کنند ، اما می توانند در راه سایر ایستگاه های عملیاتی نیز قرار بگیرند، بنابراین فضای مورد نظر آنها را باید با دقت مورد بررسی قرار داد. این مورد ورودی لازم برای تصمیم گیری بعدی را به ما می دهد.
 3. کانوایر ها گاهی به صورت کانوایرهای زمینی یا نقاله های سقفی استفاده می شوند. این یک نکته مهم در تصمیم گیری است. نقاله های سقفی می توانند اشکال مختلفی داشته باشند، اما همه این مزیت را دارند که کانوایر بر روی ریل و ستونی که در آن قرار دارد سوار شده است و بنابراین از فضایی از تولید استفاده می کنند که با تجهیزات دیگر اشغال نشده است.
 4. حتما پیش از انتخاب نوع نقاله بایستی به دقت فرایند در ایستگاه قبل از ورود محصول به کانوایر (بارگذاری) و ایستگاه تحویل محصول از روی کانوایر(بابرداری) توجه شود. کانوایرهای مجهز به ابزار دقیق ، پالت یا حامل های مجهز به سنسور می توانند این مسئله را پوشش دهند، در حالی که یک کانوایر ساده لاستیکی یا غلتکی به خودی خود نمی تواند موقعیت دقیق مکانی خود را حفظ کند.
 5. سرعت مورد نیاز و سرمایه گذاری موجود می تواند انتخاب را به سمت سیستم های نقاله ساده تر و مقرون به صرفه تر یا خطوط نقاله خودکار پیچیده تر سوق دهد.

انواع اصلی نوار نقاله و کاربردهای آن

کانوایر لاستیکی با بستر غلتکی

 

سطح زیرین این نوع کانوایرها از غلطک هایی تشکیل شده است که برای مطابقت با نیازهای تولید مانند وزن یا سرعت مورد نیاز محصولاتی که در امتداد کانوایر حرکت می کنند انتخاب شده اند. لاستیک یا تسمه باربر نقاله که در این نوع کانوایرها استفاده می شوند، می توانند فقط از دو غلطک تشکیل شوند. با این حال ، با افزایش فاصله بین دو انتهای لاستیک کانوایر ، تعداد غلتک بیشتری برای حرکت کانوایر مورد نیاز خواهد بود.

علت نصب بستر غلتکی برای بارگیری محصولات با وزن مختلف بر روی کانوایر لاستیکی است. همچنین تخلیه بار یا بارگذاری در ابتدای کانوایر می تواند باعث شوک مکانیکی شود و به غلطک ها آسیب برساند.

از این کانوایرهای می توان برای بسته بندی ، مرتب سازی ، مونتاژ ، بازرسی و حمل وسایل استفاده کرد. از جمله کاربردهای رایج کانوایرهای بستر غلتکی دفاتر مرتب سازی پستی و سیستم های حمل چمدان فرودگاهی است.

کانوایر تسمه تخت

 

کانوایر تسمه تخت یکی از رایج ترین سیستم های انتقال امروزی است که دربسیاری از خطوط تولیدی استفاده می شود. تسمه های لاستیکی تخت برای حمل و نقل داخلی ، یعنی حمل وسایل در یک مرکز مفید هستند. این نوع از تسمه نقاله از یک سری قرقره های برقی برای جابجایی یک کانوایر تخت مداوم استفاده می کنندکه می تواند از مواد طبیعی یا الیاف مصنوعی (مانند پلی استر ، نایلون) تشکیل شود.

از آنجایی که تسمه یا لاستیک این نوع کانوایر از جنس های مختلفی می توانند ساخته شوند ، این نوع کانوایر فوق العاده متنوع است. سیستم های کانوایری با تسمه تخت اغلب برای محیط های صنعتی ، خطوط شستشو و خطوط مونتاژ آهسته مناسب هستند.

کانوایر مدولار

 

در حالی که کانوایر مسطح از یک حلقه منفرد و مداوم از مواد استفاده می کنند ، سیستم های کانوایر مدولار از یک حلقه واحد ساخته شده از قطعات بی شماری به هم وصل شده تشکیل شده و معمولاً از جنس پلاستیک های سخت استفاده می کنند. این نوع کانوایرها برخلاف کانوایرهای لاستیکی و تسمه لاستیکی، می توانند به صورت جداگانه تعویض و جایگزین شوند. همچنین شستشوی آنها آسان تر است ، همچنین در برابر مواد تیز و ساینده مقاوم تر هستند. این امر باعث می شود کانوایرهای مدولار نسبت به همتایان خود ، تعمیرات و نگهداری آسان تری داشته باشند.

کانوایرهای مدولار برای خطوط انتقال محصولات که از گوشه ها و محیط جانبی کارخانه ها حرکت می کنند مناسب هستند. در حقیقت ، آنها می توانند مستقیم حرکت کنند ، به گوشه ها بروند و دور بزنند و با استفاده از تنها یک موتور حرکت کنند. از لحاظ فنی ، انواع دیگر کانوایر ها نیز می توانند این قابلیت را داشته باشند، اما بایستی تغییرات پرهزینه ای روی آنها اعمال شود. کانوایرهای مدولار پلاستیکی همچنین به طراح اجازه طراحی سیستم های کانوایری خاص را می دهند. نمونه ای از این کانوایرها مدل هایی هستند که عرض آن ها متغیر هستند و مثلا از عرض پهن تر به باریک تر تغییر می کنند. از این نوع کانوایرها می توان برای حمل مواد غذایی استفاده کرد زیرا تمیز کردن آن بسیار آسان است.

کانوایر های پره دار

 

کانوایرهای پره دار (دارای مقسم های عمود بر صفحه کانوایر) در طرح های خود دارای دیواره های کوتاه عمودی به شکل مانع هستند. این شکافها می توانند محصولات را در سطوح شیبدار، ایمن نگه دارند. برای کاربردهای مختلف می توان ارتفاع این مقسم ها را کوتاه تر یا بلند تر کرد. این نوع پره ها در انتقال مواد ریز بسته بندی نشده مثل چای، تخمه و … مناسب هستند و به راحتی مواد را به موقعیت ارتفاعی بالاتر یا پایین تر منتقل میکنند. توزیع مناسب مواد در حد فاصل بین این پره ها از ویژگی های بارز این نوع کانوایر است.

کانوایر های منحنی شکل

 

این نوع کانوایرها از یک قاب خمیده برای حمل وسایل در گوشه و کنار ، ایجاد نقل و انتقالات سنگین یا به حداکثر رساندن فضای کف موجود استفاده می کنند. منحنی های این کانوایرها می توانند تا ۱۸۰ درجه چرخش کنند. کانوایر های منحنی بایستی در فرم دارای شعاع داخلی و خارجی متفاوت باشند تا بتوانند ساختار منحنی خود را در تمام طول کانوایر حفظ کنند.
کانوایرهای شیبدار کاهشی/ افزایشی

نوار نقاله های (کانوایرها) شیبدار برای حمل محصولات از بالابه پایین و یا به عکس مفید هستند. این سیستم ها می توانند همراه با پره های نصب شده روی آن ها برای انتقال محصولات به ارتفاعات مختلف در حالی که از افتادن آنها در خط جلوگیری می کنند استفاده شوند.

کانوایر های بهداشتی

 

این کانوایرها برای استفاده در صنایع بسیار مهم از نظر بهداشت و سلامت کاربرد دارند. از جمله صنایع غذایی و دارویی از عمده مشتریان این گونه کانوایرها هستند.

کانوایرهای تخصصی متفرقه

انواع دیگری از کانوایرها وجود دارند که به صورت تخصصی و برای بهره برداری های خاص ساخته می شوند و در صنایع مختلف مور استفاده قرار می گیرند. از جمله آن ها میتوان موارد زیر را نام برد:

 • کانوایرهای فایبرگلاس برای دماهای شدید
 • کانوایرهای مجهز به مش باقت های فلزی مقاوم در برابر حرارت
 • کانوایرهای تسمه ای لاستیکی عرض کم(باریک) برای وسایل کوچک
 • کانوایرهای وکیوم برای نگه داشتن محصولات کوچک بر روی خط با وجود شیب و سرعت زیاد
 • کانوایرهای تسمه مغناطیسی برای انتقال مواد حاوی آهن